Inwestycja pod nazwą „Budowa żłobka w Barcinie” mająca na celu zwiększenie dostępności do usług społecznych, w szczególności usług opieki nad dziećmi do lat 3 na obszarze gminy Barcin i województwa kujawsko-pomorskiego współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 6. Solidarne społeczeństwo i konkurencyjne kadry, Działania 6.1 Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną i społeczną, Poddziałania 6.1.2 Inwestycje w infrastrukturę społeczną, Schemat: Inwestycje związane z budową, adaptacją, modernizacją oraz wyposażeniem obiektów na potrzeby świadczenia usług opieki nad dziećmi do lat 3 (w tym żłobków, klubów dziecięcych) Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 – 2020.
Wartość całkowita operacji – 6 104 302,73 zł, w tym ze środków EFRR – 1 020 000,00 zł, co stanowi 16,71 % kwoty całkowitych kosztów kwalifikowalnych.
W dniu 21.02.2019 r. Gmina Barcin podpisała umowę o dofinansowanie Projektu pn. „Budowa żłobka w Barcinie”.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości i dostępności do usług społecznych na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego.
Celem szczegółowym jest zwiększenie dostępu do usług opieki nad dziećmi do lat 3 na terenie gminy Barcin, poprzez budowę żłobka i jego wyposażenie.
Realizacja projektu przyczyni się do:
- zwiększenia dostępności do usług opiekuńczych w szczególności dla dzieci do lat 3 w gminie Barcin oraz w województwie kujawsko-pomorskim,
- zwiększenia dostępności do wysokiej jakości usług społecznych dla mieszkańców gminy Barcin,
- wzrostu aktywności zawodowej kobiet/mężczyzn wyłączonych z rynku pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem/dziećmi do lat 3 na obszarze objętym projektem,
- poprawy warunków życia rodzin posiadających dzieci do lat 3, które będą mogły skorzystać z kompleksowej opieki w nowo wybudowanej placówce i wrócić na rynek pracy.
Realizacja projektu istotnie wpłynie na zwiększenie dostępności do usług społecznych w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3. Budowa żłobka wraz z jego wyposażeniem na terenie Barcina ma na celu również wzrost aktywności zawodowej zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy są wyłączeni z rynku pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem/dziećmi do lat 3.
Budowa żłobka wpłynie również na lepszą jakość życia rodzin, zwłaszcza młodych na terenie gminy Barcin. Miejsce stanie się bardziej przyjazne i atrakcyjne pod względem chęci osiedlania się i związania swojej przyszłości z tym miejscem. Powrót rodziców do pracy, który umożliwi przeprowadzenie inwestycji wpłynie niewątpliwie na poprawę wskaźników bezrobocia. Osoby do tej pory bezrobotne z uwagi na konieczność zapewnienia opieki nad małym dzieckiem będą miały szansę na poszukiwanie pracy lub powrót do dotychczasowego miejsca zatrudnienia. Oferując dodatkowe miejsca opieki nad dziećmi do lat 3 Gmina Barcin daje szansę, głównie kobietom do poszukiwania i znalezienia zatrudnienia, dzięki czemu nie będą one musiały korzystać z pomocy socjalnej.
Wskaźniki produktu:
- Liczba utworzonych obiektów opieki nad dziećmi do 3 roku życia: 1 szt.
- Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: 1 szt.
- Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami: 1 szt.
Wskaźnik rezultatu:
- Liczba osób korzystających ze wspartych obiektów opieki nad dziećmi do 3 roku życia: 57 os.
- Potencjał objętej wsparciem infrastruktury w zakresie opieki nad dziećmi lub infrastruktury edukacyjnej: 57 os.
Przedmiotem projektu jest budowa parterowego budynku trzyoddziałowego. Budynek żłobka będzie składał się z trzech sal żłobkowych, każda zaprojektowana została na 19 dzieci do lat 3 (łącznie 57 miejsc). Układ funkcjonalny budynku obejmuje:
- 3 sale żłobkowe,
- 3 sypialnie / leżakowanie z wejściem z sali dziennej, każda wyposażona w 20 leżaków, szafkę na leżaki, szafkę na pościel oraz zacieniającej rolety,
- 3 łazienki dla dzieci wyposażone w: 2 umywalki, 1 miskę ustępową, kabinę dla opiekunów, półki dla dzieci, wanienkę dla dzieci, półki na nocniki, zlew gospodarczy do mycia nocników,
- 2 sale rehabilitacyjne/ terapii wyposażone w sprzęt do terapii,
- Szatnię dla dzieci,
- Wózkownię,
- Szatnię dla personelu oraz jadalnię dla personelu,
- Izolatkę dla dzieci chorych wyposażoną w przewijak, leżak, stolik i krzesełka dla dziecka i opiekuna,
- Komunikację żłobka,
- Wc dla gości,
- Wc z prysznicem dla personelu,
- Pełne zaplecze kuchenne w postaci m.in.: kuchni, zmywalni, kuchni mlecznej,
- Zaplecze administracyjne w postaci: biuro dyrekcji, sekretariat ze stanowiskiem intendentki, archiwum,
- Pomieszczenia magazynowe, pomieszczenie woźnego, węzeł c.o., rozdzielnia elektryczna.
Powierzchnia całkowita budynku wyniesie 884,39 m2, a powierzchnia netto: 811,22 m2.
Podstawowe gabaryty budynku:
- Szerokość budynku: 24,94 m,
- Długość budynku: 38,09 m,
- Liczba kondygnacji: 1.