Gmina Barcin

Rozwój gminy
16-09-2015 Administrator
grafika

Dynamiczny rozwój gminy jest jednak związany z występowaniem pokładów wapienia i margli jurajskich, których eksploatację w kamieniołomach Bielaw, Wapienna i Piechcina rozpoczęto w 1860 roku. Obecnie złoże jest eksploatowane metodą odkrywkową w jednej z największych kopalń kamienia wapiennego w Polsce o głębokości 100 m. W regionie produkowany jest cement, wapno, mączka wapienna, mieszanki mineralno-asfaltowe. Od 1995 roku działa i inwestuje francuska Grupa Lafarge. ZPW Trzuskawica S.A. należąca do irlandzkiego grupy CRH przejęła w 2003 roku zakład wapienniczy Kujawy. W 2008 roku dzięki staraniom władz samorządowych, poparciu Lafarge i lokalnych przedsiębiorców utworzono Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną w Barcinie (100 ha).

 

Do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej włączono nieruchomości należące do Lafarge Cement S.A., skarbu państwa i Gminy Barcin, które utworzyły dwa atrakcyjne tereny inwestycyjne Barcin I o powierzchni 33,5100 ha oraz Barcin II obejmujący 67,0448 ha wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 251 Inowrocław – Żnin – Kaliska. Pierwszym inwestorem jest Lafarge Cement S.A. Na terenie należącym do francuskiej grupy i włączonym do strefy rozpoczęto budowę drugiej linii do produkcji cementu w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Drugim inwestorem jest Mapei Polska sp. z o.o., która wybudowała zakład profesjonalnej chemii budowlanej o powierzchni 9 700 m2 i mocach produkcyjnych na poziomie 150 tys. ton produktów proszkowych rocznie.

 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w Barcinie to idealne miejsce do inwestowania. Do zagospodarowania pozostało 33 hektary. W celu uzyskania dodatkowych informacji inwestorzy proszeni są o kontakt z Biurem marketingu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. lub Urzędem Miejskim w Barcinie.

 

7 grudnia 2012 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyła się konferencja na temat „Bezpośrednich inwestycji zagranicznych w województwie kujawsko-pomorskim” pod patronatem Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego i Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Andrzeja Tretyna. W trakcie spotkania samorządowców, przedsiębiorców, naukowców i urzędników zaprezentowano wyniki badania „Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie kujawsko-pomorskim” oraz wręczono wyróżnienia dla gmin posiadających najbardziej atrakcyjne tereny inwestycyjne w województwie kujawsko-pomorskim. W V edycji ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na Medal 2012” organizowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Marszałków Województw i regionalne Centra Obsługi Inwestorów pod patronatem Wicepremiera i Ministra Gospodarki, Gmina Barcin zajęła trzecie miejsce w wojewódzkim finale konkursu za przygotowanie oferty inwestycyjnej „Krotoszyn – Sadłogoszcz” o powierzchni 126,90 ha zlokalizowanej w sąsiedztwie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ SIĘ